Połączenie kolorów CMYK plus biały zaowocowało możliwością drukowania na dowolnych kolorowych powierzchniach.
CMYK plus Biały to specjalnie opracowany zestaw barwników, który jest wodoodporny, odporny na zarysowania tusz. W połączeniu z drukarką UV można drukować na bardzo ciemnych ścianach koloru szarego, niebieskiego, czarnego etc.
Dzięki takiemu połączeniu można niezależnie drukować białe kolory, co jest wymagane w przypadku niektórych realizacji.
Trochę informacji czym tak naprawdę jest CMYK.
CMYK jest zestawem czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych powszechnie w druku wielobarwnym. Na zestaw wspomnianych kolorów mówi się również barwy procesowe lub kolory triadowe. CMYK jest to także jedna z przestrzeni barw w pracy z grafiką komputerową. My stosujemy dodatkowo białą barwę tuszu przez co efekt końcowy jest znacznie lepszy niż przy standardowym CMYK.
C | cyjan (ang. cyan) | |
M | magenta (ang. magenta) | |
Y | żółty (ang. yellow) | |
K | czarny (ang. black lub key colour) |
Skrót CMYK powstał jako złożenie pierwszych liter angielskich nazw kolorów. Końcowa litera K może oznaczać albo literę ostatnią słowa black (czarny; ostatnią, ponieważ litera B jest skrótem jednego z podstawowych kolorów w analogicznym skrócie RGB) bądź skrót key colour (kolor kluczowy).
- Cyjan – odcień niebieskiego, ale trochę bledszy i bardziej spłowiały, można go określić jako szarobłękitny lub sinoniebieski. Najbardziej podobne kolory to błękit, szafir i turkus. Nazywanie koloru cyjanowego kolorem „zielononiebieskim” jest błędem wynikającym z niezrozumienia różnic pomiędzy addytywną i subtraktywną metodą mieszania barw. W syntezie addytywnej kolor uzyskany w wyniku połączenia zielonego i niebieskiego.
- Magenta – w syntezie addytywnej kolor uzyskany w wyniku połączenia czerwieni i niebieskiego. Najbardziej podobne kolory to fuksja, karmazyn i amarant.
- Yellow – kolor bardzo podobny do żółtego, jednak trochę bledszy od typowej nasyconej żółci. W syntezie addytywnej kolor uzyskany w wyniku połączenia czerwieni i zielonego.
- Black – kolor czarny, teoretycznie można uzyskać kolor czarny przez złożenie kolorów C+M+Y, ale w praktyce tak uzyskany kolor czarny jest kolorem ciemno-brudno-brązowym, dlatego stosuje się dodatkowy barwnik czarny.
- White – kolor biały – rozszerza paletę barw i pozwala na drukowanie na ciemnych powierzchniach.
Łączenie barw w CMYK+biały
Barwy wynikowe w metodzie CMYK otrzymuje się poprzez łączenie barw podstawowych w proporcjach (dla każdej z nich) od 0% do 100%. Farby CMYK to substancje barwiące przepuszczające (lub rozpraszające) światło, czyli barwniki, tak więc łączy się je nie metodą mieszania tylko nakładania warstwami i dlatego barwa wynikowa może mieć od 0% do 400% koloru (czyli kolorów składowych). Na kolory budowane według CMYK należy patrzeć jak na warstwy kolorowej, przepuszczającej światło folii. Biały kolor pozwala tu na zmianę jasności całego druku oraz na nadruk białych elementów na ciemnych powierzchniach.
0 Komentarzy