dpi (ang. dots per inch) – liczba punktów obrazu przypadająca na cal. Jednostka stosowana do określenia rozdzielczości obrazów generowanych przez drukarki, plotery, naświetlarki itp.
Jednostka ta opisuje stopień oddawania szczegółów kształtu obrazu w sterowanych komputerowo urządzeniach drukujących, naświetlających, a także wycinających, grawerujących itp. Określa gęstość możliwych do uchwycenia szczegółów obrazu. Można to rozumieć jako układ punktów obrazu, których środki pozostają w stałych odległościach względem siebie, a ułożone w rzędach i kolumnach tworzą macierz. Rozdzielczość pozioma (w rzędach) jest rzeczywistą rozdzielczością urządzenia i jeśli nie podano inaczej, oznacza także rozdzielczość pionową.

Symulacja wyglądu wydrukowanego logo Wikipedii dla zastosowanych, coraz niższych, rozdzielczości w urządzeniu drukującym.
Zamawiając wydruk na ścianie w naszej firmie można wybrać rozdzielczość druku: 360, 540, 720, 1080, 1440, oraz 2880 dpi
Zazwyczaj większość obrazów jest rasteryzowana i drukowana w 540-720 dpi. Jest to zupełnie wystarczające dla większości dużych wydruków, które przedstawiają na przykład krajobraz. Przy bardziej złożonych obrazach czy też małych wydrukach warto wybrać wyższą rozdzielczość druku aby każda krawędź była wyraźnie zaznaczona. Z drugiej strony najniższe wartości dpi przydadzą się przy optymalizacji kosztów wydruku największych grafik, które i tak oglądamy z odległości kilku metrów.
Wraz ze wzrostem jakości druku dochodzi do wydłużenia czasu realizacji zlecenia. Czas wydruku kilkumetrowego zdjęcia może się wydłużyć z 2 godzin do 8 godzin 🙂
2 Komentarzy
Kokosowy · 2 stycznia 2022 o 16:08
czyli do zwykłego zdjęcia wystarczy 720?
Grzegorz · 20 stycznia 2022 o 13:07
Tak, 720 DPI wystarczy do wydruku dużego zdjęcia na ścianie. Jeśli dysponuje Pan dobrej jakości zdjęciem to polecam wybrać także wyższe rozdzielczości druku.