Koszyk

Zastanawiasz się czym jest druk UV?

Druk UV polega na drukowaniu specjalnymi tuszami na praktycznie dowolnego rodzaju płaskim podłożu i utrwalaniu (schnięciu) położonego atramentu za pomocą promieniowania UV. Maszyny do druku UV możemy podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa maszyn UV to urządzenia typu roll-to-roll do bardzo szybkiego zadruku konwencjonalnych podłoży, takich jak: siatka, banery, papier billboardowy. Druga grupa to uniwersalne maszyny o większych możliwościach, przeznaczone do druku na podłożach płaskich. Wśród nich znajdziemy: plexi, PCW, aluminium, szkło, tektura, folia czy lustro.

Nasza maszyna należy do tej drugiej kategorii. Druk UV daje niewiarygodne możliwości perfekcyjnego i realistycznego pełnokolorowego druku wielkoformatowego praktycznie na każdej powierzchni, włącznie z materiałami o dowolnym tle i fakturze, jak i podłożami bezbarwnymi czy lustrzanymi. Jednak nie ograniczajmy myślenia do standardowych wydruków. Możliwość stosowania zarówno niskich, jak i wysokich nakładów sprawdza się w wielu nietypowych realizacjach, takich jak wyposażenie i dekoracja wnętrz, systemy oznakowania i nawigacji dla dużych powierzchni takich jak centra handlowe czy hale produkcyjne, stoiska targowe, realizacje na potrzeby reklamy oraz wszelkie inne wedle licznych pomysłów. Za pomocą technologii UV można wykonywać wydruki na pojedynczych gotowych już przedmiotach takich jak np.: drzwi, płyta meblowa, panel podłogowy czy chociażby płaski klosz lampy itp.

Druk bielą

Możliwość druku białym atramentem umożliwia wykonanie pełnego lub wybiórczego białego nadruku na dowolnym podłożu (np. przezroczystym). Na tak przygotowanej powierzchni można położyć właściwy druk pełnokolorowy. Wykorzystując biały atrament możemy drukować na przezroczystych materiałach (szkło, plexi, folia), wykorzystując druk za pomocą 3 warstw (kolor, biel, kolor). W ten sposób uzyskujemy np. dwustronny druk przy drukowaniu tylko po jednej stronie materiału. Można również drukować samym białym kolorem na dowolnym podłożu.

Odporność druku

Druk UV jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne. Nie szkodzi mu woda, niskie temperatury, a wydrukowana grafika nie wyblaknie nawet wystawiona na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Wydruki UV można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Trwałość wydruku zależy jednak zawsze od zastosowanego podłoża oraz od jego umiejscowienia i czasu ekspozycji na promieniowanie UV. Z dodatkowym zabezpieczeniem grafiki przed UV czas ten wynosi od 5 na zewnątrz do 12 lat wewnątrz pomieszczeń.

Nowe możliwości drukowania

Dzięki drukowi UV można już zapomnieć o erze wyklejanych reklam i grafik drukowanych na folii samoprzylepnej i następnie naklejanych na płyty. Technologia druku UV umożliwia nam elastyczne dopasowanie się do potrzeb klienta. Przykładowo, końcowy produkt możemy dostarczyć począwszy od jednego egzemplarza na nieograniczonej ilości kończąc, wszystko według bieżących potrzeb. Posuwając się dalej, możemy tworzyć personalizowane wydruki, różniące się tylko drobnym szczegółem (np. jednym napisem).

Druk UV a ekologia

Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt ekologiczny. Na dzień dzisiejszy druk UV jest jedną z najbardziej przyjaznych środowisku technik druku. Atramenty UV są to ekologiczne farby bezrozpuszczalnikowe, które nie wydzielają jakichkolwiek szkodliwych oparów. Dzięki temu wydruki bez żadnych przeszkód mogą znajdować się we wnętrzach.

Print On The Wall - drukowanie na ścianie Tusze UV
Print On The Wall – drukowanie na ścianie


Grzegorz

CEO firmy Print On The Wall

0 Komentarzy

Skomentuj